Technika bruslení

Většina bruslařů vám řekne, že inline bruslení je snazší, než se na první pohled zdá. Všechno co potřebujete je prý nemít strach a alespoň trochu udržet rovnováhu. Potom stačí jen přenášet rovnováhu z jedné nohy na druhou a jde to samo.

Pokud teprve chcete s bruslením začít, ale nezamlouvá se vám metoda pokus-omyl, doporučujeme zvolit nějaký kurz, kde vás naučí základní dovednosti, jak správně jezdit, zatáčet, zdolávat nerovné terény.

Úrovně bruslení

Na počátku je důležité rozhodnout se, jak intenzivně se chcete bruslení věnovat. I tento sport má různé úrovně:

Rekreační

Nejčastější, odpočinkový styl jízdy. Hodí se na něj i méně odolné brusle s měkkou botou. Očekává se však, že se mu nebudete věnovat častěji, než jednou či dvakrát týdně. Rekreační bruslaři se zpravidla dokáží pohybovat po rovném terénu, netroufnou si ani nezvládnou jízdu z kopce, potýkají se s nerovnostmi na trase.

Sportovní

Dynamičtější styl jízdy, který klade vyšší požadavky na vybavení. Je vhodné pro ty z nás, pro které je bruslení způsobem sportovního vyžití a chtějí si touto cestou zlepšit kondici. Ten, kdo se chce věnovat sportovnímu bruslení by měl vědět jak zastavit, bezpodmínečně umět zatočit, ovšem jen v nižších rychlostech. Zvládne sjezd mírnějších kopečků a dokáže překonat drobné překážky.

Výkonnostní

Výkonnostní ježdění je vhodné pro náročné a zkušené bruslaře, pro které je bruslení hlavním sportovním vyžitím. Takovýto bruslař s přehledem zvládá brusle při vyšších rychlostech, překonává i větší překážky. Měl by umět rychle zatočit a bezpečně zastavit, a to i při vyšší rychlosti (brzdou, T-Stop, otočkou). Dokáže poskočit na bruslích za jízdy. Zvládne jízdu ze středně prudkého kopce s přibržďováním.

Profesionální

Náročný způsob jízdy, klade nároky jak na kvalitní vybavení tak na velké zkušenosti a schopnosti. Takovýto bruslař výborně zvládá plně rychlou jízdu a prudké změny směru a umí bezpečně a rychle zastavit. Přešlapuje popředu i pozadu, a to i na dlažebních kostkách, dokáže sjet i kratší schody. Zvládne jízdu pozadu. Umí pokročilé techniky odrazu.

Rozhodli jste se, že zkusíte inline bruslení. Poté, co se poprvé rozjedete ale většinou nastane zásadní problém: Jak zastavit?

Na úvod je nutné říci, že univerzální návod jak bezpečně zastavit neexistuje. Každý z nás je originál, má specifické schopnosti a dovednosti a je proto nutné, aby si sám vybral, jaké brždění mu nejvíc vyhovuje.

Na inline bruslích je nemožné zastavit na krátkém úseku. První pravidlo tedy zní – myslet! Jedete-li v neznámém terénu, musíte mít svou rychlost pod naprostou kontrolou, protože nemáte tušení, co vás čeká za příští zatáčkou. Také si musíte vždy být jisti, že zvolený způsob brždění odpovídá vašim schopnostem, a není-li lepší se překážce vyhnout, nebo zastavit pádem.

Základní způsoby zastavení

  • dojezd do protisvahu či dlouhé roviny
  • brzda dodávaná výrobcem
  • téčko
  • ostré oblouky
  • otáčka do protisměru (závisí na rychlosti)
  • vyběhnutí mimo trať (velmi náročné!!!)
  • hokejové zabrždění – (téměř vždy bolestivé)
  • kontrolovaný pád

Pár triků pro pokročilé

Pár rad na závěr

Bruslaři jezdí vlevo – podle zákona je bruslař vlastně chodec a proto by se měl na silnici pohybovat při levé krajnici. Měl by také dát přednost cyklistovi a vyhýbat se ostatním chodcům.

Pozor na povrch – je důležité, po jakém povrchu budete jezdit. Více se dozvíte v sekci inline stezky